Klub Alumni Univerzity Karlovy  absolventi@cuni.cz
Charles University Alumni Club  alumni@cuni.cz

listopad 2021
November 2021

 

 

 

Vážené absolventky, vážení absolventi,

vítáme vás u prvního dvojjazyčného newsletteru Klubu Alumni UK. Jelikož se počet zahraničních absolventů rozrůstá, budeme nyní absolventský měsíčník zasílat vždy také v anglické mutaci.

Na sychravý podzim jsme dobře připraveni a máme pro vás nabídku několika akcí, při kterých vám zima rozhodně nebude. Mysleli jsme také na děti – vyrazit s nimi můžete na dvě listopadové akce. Štěstí přeje připraveným, a tak jsme se rozhodli do programu kromě kultury a zábavy zařadit také preventivní kurz první pomoci. A protože se nezadržitelně blíží adventní čas, tak nám dovolte vás pozvat na tradiční přivítání adventu na půdě rektorátu.

Váš Klub Alumni UK

  For information in English please scroll down.

 

Prohlídka Betlémské kaple

14. 11. Zveme vás na komentovanou prohlídku Betlémské kaple, která se uskuteční v neděli 14. listopadu v 15.00. V případě zájmu se registrujte zde.

Kurz první pomoci

15. 11. Přijďte na kurz první pomoci, aby vás žádná situace nezaskočila. V kurzu si kromě teorie budete moci většinu věcí vyzkoušet také prakticky. Rezervujte si místo zde.

Odpoledne pro malé fyziky

17. 11. Zveme vás na Matematicko-fyzikální fakultu na zábavné odpoledne s fyzikálními pokusy. Přijďte s dětmi a objevíte třeba to, jak chutná zmrzlina z dusíku.

Za poznáním a zábavou do Liberce

28. 11. Společně s Matfyzem vyrážíme již podruhé do Liberce. Za zvýhodněnou cenu, včetně společné dopravy autobusem, máte možnost se svými dětmi navštívit expozici moderního a interaktivního iQPARKU.

Advent na UK

1. 12. Přijďte ve středu 1. prosince v 16.00 na dvůr rektorátu ke kaštanu a přivítejte vánoční atmosféru za doprovodu koled, vůně a chuti svařáku. Připraven bude také program pro děti, takže dorazit můžete s celou rodinou. Na akci není nutné se registrovat, stačí přijít.

Den Univerzity Karlovy v Bruselu

8. 12. Žijete nebo pracujete v Bruselu? Studovali jste na UK nebo máte blízký vztah k univerzitní půdě? Srdečně vás zveme na setkání se zástupci vedení Univerzity Karlovy.

 

  International Alumni:

Dear alumnae and alumni,

Welcome to our first bilingual newsletter of CU Alumni Club. As the number of club members is growing, we would like to offer you an English version of the newsletter each month.

The second autumn issue will offer you a variety of events to keep you warm during chilly autumn days, such as an online webinar, Quiz Night or exhibition. We want to remind you that Christmas time is soon to come. Let us invite you to the CU Christmas Party!

CU Alumni Club Team

Management of Science ONLINE

Thursday, November  11 @ 1 pm
Would you like to obtain a grant and do not know all the procedures? Sign in to a webinar organised by CU SWC to find out more!

The Vienna Circle Exhibition
at Charles University

You do not have to go far to enjoy a unique exhibition! Charles University Karolinum hosts a travelling exhibition Vienna Circle in Prague Context, borrowed from the University of Vienna. This free of charge exhibition is open until November 12.

Charles University International Alumni Day ONLINE

Saturday, November 20 @ 4 pm
Would you like to spend an afternoon with your Alma Mater? Do you want to learn about all the news from Charles University and meet the CU representatives? Register for our virtual CU International Alumni Day! The programme will also offer a lecture and film that you might enjoy.

Quiz Night

Tuesday, November 30 @ 7 pm
Do you know which English word is of Czech origin? Do you know the name of the world´s highest mountain? What else do you know? Take part in our Quiz Night and flabbergast the others with your knowledge!

Christmas party

Wednesday, December 1 @ 4 pm
We would like to invite you to the annual Advent gathering of CU employees. We will meet under the chestnut tree in the courtyard of the CU Rectorate. Get the festive feeling while listening to Christmas carols and smelling and tasting homemade mulled wine. You can bring your entire family with you! There will be entertainment for children too. No registration is needed, just come and join us!

Charles University Day in Brussels

Wednesday, December 8 @ 6 pm
Have you been living or working in Brussels? Have you studied at Charles University, or do you feel in some way connected to the university? You are welcome to take part in the Brussels meet-up with the representatives of Charles University.

Discount to the National Theatre

Do not let the foggy autumn afternoons or evenings make you lethargic. You can go and see a theatre performance instead to experience some authentic culture!

If you use your Alumni Club Card, you can get a 30% reduction for tickets to the National Theatre!

 

Foto/Photos: UK, pixabay.com, shutterstock.com.

Odhlásit se můžete tím, že odpovíte na tento e‑mail a do předmětu napíšete ODHLÁSIT./You can unsubscribe by replying to this email and writing UNSUBSCRIBE in the subject line.

Facebook UK Point