Klub Alumni Univerzity Karlovy  absolventi@cuni.cz
Charles University Alumni Club  alumni@cuni.cz

Prosinec 2021
December 2021

 

 

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni UK,

rok se přiblížil ke svému konci a my vám chceme popřát klidný adventní čas a Vánoce strávené ve zdraví a v kruhu blízkých. Ačkoliv je adventní setkávání opět částečně omezeno, věříme, že se budeme moci sejít na 2. svátek vánoční v pražském kostele sv. Apolináře na tradičním Svatoštěpánském setkání.

Jako vánoční dárek jsme pro členy Klubu Alumni UK připravili mimořádnou nabídku zlevněných vstupenek do Státní opery na prosincová představení.

A opět letos budeme odměňovat ty z vás, kteří doporučí členství v Klubu svým známým.

Šťastné a klidné prožití Vánoc Vám přeje Klub Alumni UK

  For information in English please scroll down.

 

Zvýhodněné vstupné do Státní opery

Zveme vás na mimořádnou operní událost ve Státní opeře – představení „Sedm smrtelných hříchů / Očekávání“ s Dagmar Peckovou v titulní roli, na které mohou nyní členové Klubu Alumni zakoupit vstupenky za 100 Kč. Tato cena platí také pro doprovod. Představení se uskuteční v termínech 8. 12. a 15. 12.

Svatoštěpánské setkání

26. 12. vás zveme na sváteční setkání do kostela sv. Apolináře. Součástí programu bude umělecko-vědní výklad profesora Jana Royta o architektuře a výzdobě kostela.

Doporučte Klub Alumni a získejte dárek

Máte ve svém okolí nějaké absolventy UK, kteří ještě nevědí o aktivitách Klubu Alumni? Doporučte jim členství a my vás za to odměníme. Stačí, když při registraci napíšou váš e-mail do kolonky „Vlastní prezentace“ a my se vám ozveme.

 

  International Alumni:

Dear Alumni and Alumnae,

As the year is leading to its end, we would like to wish you peaceful and happy Christmas that you shall spend in company with your dear ones and in good health.

Even though the Christmas gathering and partying are again influenced by the worsening Covid-19 situation, you may still enjoy the time and try the recipe for Czech traditional vanilla roles or do your Christmas shopping on CU E-shop. Try our Work-life Balance webinar if you feel you need to get more balanced during the hectic pre-Christmas time.

We also have a few presents for those who will recommend our CU Alumni Club to new members.

Merry Christmas to all of you!
CU Alumni Club Team

Christmas Baking

Would you like to experience Czech Christmas at home? Try our recipe and bake the traditional Christmas vanilla rolls – pastries that most Czechs must have at their Christmas table.

Work-life Balance

Wednesday, December 15 @ 1 pm
Do you want to grow personally or just need to regain personal balance? Do you feel you need to know more about your own perception? Sign up to learn quick tips and practical ideas to become more balanced in your personal and professional life.

Christmas Shopping with Charles University

Not sure about the presents you want to give to your dear ones? Explore the CU e-shop offer, do your Christmas shopping there, and stay away from the crowds.

CU Alumni Club Christmas Presents

Do you happen to know any CU alumni unaware of the CU Alumni Club activities? Recommend them to join the club and get a reward! All it takes is that they fill your e-mail address into the "My own presentation" column when they register. We will get back to you with your reward.

 

Foto/Photos: UK, pixabay.com, shutterstock.com.

Odhlásit se můžete tím, že odpovíte na tento e‑mail a do předmětu napíšete ODHLÁSIT. / You can unsubscribe by replying to this email and writing UNSUBSCRIBE in the subject line.

Facebook UK Point