Klub Alumni Univerzity Karlovy  absolventi@cuni.cz
Charles University Alumni Club  alumni@cuni.cz

Leden 2023
January 2023

 

 

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni UK,

úvodem tohoto newsletteru bychom vás rádi přivítali v novém roce 2023. Přejeme vám, ať je tento rok pro vás rokem šťastným, který prožijete ve zdraví a harmonii.

Pro nás tento rok začal změnou zažité tradice. Sešli jsme se na Tříkrálovém setkání členů Klubu Alumni UK, které se dříve konalo jako Svatoštěpánské. Odpoledne jsme strávili v nádherně barokně zdobeném kostele svaté Voršily a o historii sesterského řádu Voršilek a důležitosti jejich duchovního poslání s námi promluvila sestra Anděla. O změně tradice našeho svátečního setkávání krátce pohovořil prorektor Univerzity Karlovy profesor Jan Kuklík. Bylo krásné vidět tolik známých tváří a nechat se potěšit hřejivým hudebním vystoupením sboru Univerzity Karlovy Entropie, jehož sílu podpořila akustika kostela. Vrcholem setkání byla komentovaná přednáška pana profesora Royta. Děkujeme vám všem za vytvoření příjemné a slavnostní atmosféry.

Nyní se s námi pojďte začíst do rozhovorů s dvěma absolventkami Univerzity Karlovy, které se úspěšně prosadily ve světě. Můžete si dále připomenout největší úspěchy uplynulého roku, seznámit se s novinkami na univerzitě a využít zajímavé možnosti slev. Pro členy klubu nad 55 let věku máme nabídku účasti ve studii s vyšetřením paměti.

Rádi bychom vás na závěr požádali, pokud byste byli ochotni sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními absolventy či měli zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK, neváhejte nám napsat na absolventi@cuni.cz Pomozte nám oslovit a inspirovat nové členy a rozšířit naše řady.

Srdečně přejeme jménem Klubu Alumni UK
vše nejlepší do celého roku 2023!

*  For information in English please scroll down.

Důležité momenty a úspěchy vědy v roce 2022

Tradiční přehled, který mapuje uplynulý rok z pohledu nejvýznamnějších okamžiků pro Univerzitu Karlovu. Přečíst si můžete nejenom o prestižních grantech, publikacích, aktuálním dění a oceněních.

 

Ohlédnutí za Tříkrálovým setkáním

Pojďme společně zavzpomínat na setkání absolventů, které proběhlo 6. ledna, kdy jsme se sešli v kostele sv. Voršily na Národní a příjemně tak zakončili adventní čas.

 

Univerzita Karlova má od ledna svou ombudsmanku

Od ledna funkci ombudsmanky na UK vykonává PhDr. Kateřina Šámalová, Ph.D. Nová pozice byla zavedena z preventivních důvodů, aby umožnila komukoliv z akademické obce otevřeně a včas mluvit o případných vznikajících problémech.

 

Absolventka PF UK o akademické prestiži ve světě

Učí na Oxfordu a v Helsinkách. Nicole Štýbnarová absolvovala Právnickou fakultu UK a v zahraničí objevila jiný přístup, který plně koresponduje s jejím vnitřním nastavením a smyslem pro sociální spravedlnost.

 

Nebojte se ozvat! Radí absolventka FSV UK

Linda Štucbartová působila na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Kromě UK pokračovala ve studiích na Oxfordu a Ženevě. V pozici mentorky, lektorky i zakladatelky působí v řadě organizací. Věnuje se projektům, které pomáhají uspět ženám a tématu sebeobrany.

 

Výstava EXPO 2025 v Japonsku v čele s UK

Společné memorandum k přípravě české účasti na světové výstavě v Ósace podepsala Univerzita Karlova, CUIP a Kancelář generálního komisaře.

 

Luhačovické lázně chutnají jako Vincentka

Vybrat si můžete z pobytů k léčbě, relaxaci, odpočinku nebo wellness se slevou 10 %. Luhačovice jsou lázeňské město s překrásnou přírodou a mnoha minerálními prameny s Vincentkou jako nejznámnější v čele.

 

Ještě další jazyk?!

Jako členové Klubu Alumni můžete využít 5% slevu na individuální jazykovou výuku u jazykové školy PRESTO. Studujte individuálně nebo ve skupině až tří osob stále za stejnou cenu za 60 minut.

 

Nechte si vyšetřit paměť

Pokud máte zájem účastnit se studie, ve které se vytváří nové nástroje pro diagnostiku Alzheimerovy nemoci, klikněte zde pro více informací. Vyšetření paměti, pozornosti, rychlosti a dalších psychických funkcí je honorováno odměnou.

 

Držte si čepice!

Zima ještě není zdaleka u konce, tak co tentokrát zkusit čepici z udržitelných materiálů?Jednovrstvá čepice s dvakrát přeloženým okrajem na vás čeká ve dvou barvách v našem e-shopu nebo si pro ni můžete přijít na UK Point.

 

Memorandum Wikipedie a Univerzity Karlovy

Podílet se tvorbě největší digitálního encyklopedie Wikipedia se mohou díky nově podepsanému memorandu studenti, akademici i senioři, kteří chodí na univerzitu třetího věku.

 

Otisky alumni a studentů UK v rámci předsednictví EU

Čtyři příběhy úspěšných z naší univerzity, kteří dohlíželi na to, aby v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie vše klapalo.

 

 

  International Alumni:

Dear CU Alumni Club Members,

We would first like to welcome you to the new year 2023.

We hope that this year will be a happy one for you, full of health and harmony.

You can read interviews with Charles University graduates who have successfully established themselves in the world and want to inspire the next generation. We also present an inspiring story of a student with Asperger’s syndrome. We invite you to visit our e-shop, and we also offer interesting discounts, such as Czech language courses or spa holidays.

If you know of other interesting alumni or if you yourself would like to share your story with others, please write to us at alumni@cuni.cz. Help us reach out to new members and expand our ranks.

On behalf of the CU Alumni Club, we wish you all the best for 2023!
Your CU Alumni Club

 

Learn Czech at a discount

As members of the Alumni Club, you can take advantage of a 5% discount on individual language lessons at the PRESTO language school, which also offers Czech for foreigners. Study individually or in a group of up to three people at the same price for 60 minutes.

How to study with Asperger’s

Radim Tauber was diagnosed with Asperger’s Syndrome and ADHD in the fourth grade. His professors at CU, familiar with his needs, helped him to succeed. Most of all, he worked hard himself.

Ivana Schnur: On VR
and innovations in medicine

Graduated from the First Faculty of Medicine and thought she would focus on pain management in oncology. Instead she co-founded and runs a company that develops artificial intelligence to make nurses' and doctors' jobs easier.

Alumni who wants to inspire the next generation

Professor Martin Kotora is the head of the Group of Catalysis in Organic Synthesis at the Faculty of Science of Charles University. Earlier this year, Kotora received the prestigious Donatio award.

Hold on to your hats!

Winter is far from over, so why not try a hat made of sustainable materials? A single-layer beanie with a double-folded brim is waiting for you in two colours in our e-shop, or they are also available at CU Point.

Experience the healing springs in Luhačovice

You can choose from stays for treatment, relaxation, rest, or wellness with a 10% discount. Luhačovice is a spa town with beautiful nature and many mineral springs – Vincentka being the most famous.

 

Foto/Photos: UK, pixabay.com, shutterstock.com.

Odhlásit se můžete tím, že odpovíte na tento e‑mail a do předmětu napíšete ODHLÁSIT. / You can unsubscribe by replying to this email and writing UNSUBSCRIBE in the subject line.

Facebook UK Point