Klub Alumni Univerzity Karlovy  absolventi@cuni.cz
Charles University Alumni Club  alumni@cuni.cz

Únor 2023
February 2023

 

 

 

Milé členky a milí členové Klubu Alumni UK,

únor mají mnozí z nás spojený s nadějí na blížící se jaro. A není divu, dny se zřetelně prodlužují a do našich životů přináší tento měsíc citelně více světla. Venku je pořád ještě chladno a nevlídno, tak co zkusit zůstat v teple o chvilku déle a začíst se do našeho newsletteru? Můžete si přečíst rozhovory s třemi absolventy naší univerzity. Každý z nich se zabývá v rámci svého oboru pozoruhodným tématem. Nebo co říkáte na možnost vypravit se do divadla výrazně levněji než ostatní? Kromě univerzitních novinek vám nabízíme možnost ochutnat speciální univerzitní pivo v našem e-shopu.

Chceme tímto vyzvat absolventky a absolventy Univerzity Karlovy, kteří promovali před 50 lety, tedy v roce 1973, k přihlášení na Zlaté promoce. Absolvovali jste 1. LF (dříve Fakulta všeobecného lékařství), 2. LF (dříve Fakulta dětského lékařství), Filozofickou fakultu, Fakultu tělesné výchovy a sportu, Přírodovědeckou fakultu, Právnickou fakultu, Lékařskou fakultu v Plzni, Matematicko-fyzikální fakultu, Evangelickou teologickou fakultu, nebo Pedagogickou fakultu? Napište nám na absolventi@cuni.cz.

Slavnostní ceremoniál se bude tentokrát konat 20. května společně s akcí Den s Univerzitou Karlovou. Budeme rádi, když si datum zapíšete do kalendáře a vyberete si z bohatého programu, který pro vás na tento den připravujeme. 

Chcete sdílet svůj příběh nebo zkušenosti s ostatními absolventy? Máte zájem lektorovat seminář, besedu či přednášku na půdě UK? Neváhejte nám napsat na absolventi@cuni.cz.

Děkujeme, že jste s námi!

Váš Klub Alumni UK

*  For information in English please scroll down.

Přihlašte se na Zlaté promoce 2023 

Pro slavnostní ceremoniál, který se bude konat 20. května 2023 hledáme absolventky a absolventy z roku 1973. Pokud jste absolvovali v tomto roce nebo máte někoho takového ve svém okolí, napište nám na absolventi@cuni.cz.

 

Absolvent 1LF, který chce být skálou pro své pacienty

Přečtěte si rozhovor s absolventem naší univerzity Jakubem Tolarem, který nyní působí jako lékař, vědec a děkan lékařské fakulty na Minnesotské univerzitě.

 

S absolventem FF Eduardem Stehlíkem nejenom o historii

Rozhovor při příležitosti výročí 80 let od atentátu na Reinharda Heydricha s čestným občanem Lidic a ředitelem Památníku Lidice.

 

Absolvent, který dumá nad produkcí knih v Nakladatelství Karolinum

Juan Zamora vystudoval český jazyk a literaturu na FF. Věnuje se práci pro českou Společnost Agathy Christie. Inspirován dílem této spisovatelky se sám o literární tvorbu s detektivní zápletkou pokusil.

 

Líheň expertů na UK po vzoru Cambridge

Nový bakalářský program Science vznikl po vzoru špičkových zahraničních univerzit. Jeho cílem je mít takové absolventy, kteří umí propojovat disciplíny a hledat řešení komplexních problémů.

 

Do divadla za půlku a nejen do první řady

Jako členové Klubu Alumni můžete využít v tomto roce 50% plošnou slevu na vstupenky do Městských divadel pražských. Staňte se členy Klubu diváků MPD s názvem PRVNÍ ŘADA a získáte množství výhod, mimořádných nabídek a slev.

 

Nestihli jste korunovační klenoty?

Nevadí. V obrazové reportáži fotografa UK Vladimíra Šiguta a s komentářem profesora Jana Royta se můžete na Pražský hrad vrátit. A také se seznámit s jejich historií a symbolikou.

 

Pamětní mediale pro významné vědce

Vědecká rada Univerzity Karlovy ocenila a rektorka Milena Králíčková předala pamětní medaili čtyřem významným vědcům, kteří svou profesní kariéru spojili s UK.

 

A žízeň to má spočítané!

Zrod piva se společnou značkou πvO inspirovala MFF, která to dokázala žízni spočítat a navrhnout iracionálně dobré nápoje. Multipak Slušné a Pěkné číslo objednávejte v našem e-shopu.

 

Ženy z UK ve vědě, příbězích i ve filmu

V únoru jsme slavili Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Přečtěte si příběhy dvou tuctů z nich. Už 8. března se můžete těšit na oslavu Mezinárodního dne žen a na promítání dokumentární filmu „Picture a Scientist“. Více informací zde. Registrace zde.

 

 

  International Alumni:

Dear CU Alumni Club Members,

Many of us associate February with anticipating spring. And it’s no wonder. The days are noticeably longer, and this month visibly brings more light into our lives.

In this February newsletter, we would like to inform you about the most important news happening at our university and offer you some special benefits.

Many of you may find the information about the newly established ombuds position at Charles University useful, or you may like to read an interview with one of our alumni who is committed to photographing the ancient world.

We would also like to offer you the opportunity to visit the theatre for half price, and you should definitely not miss the invitation to a film screening and a special event dedicated to women in science, especially women from abroad working or studying at Charles University.

Don’t miss the opportunity to taste special beer that you can purchase through our e-shop.

If you yourself or any other interesting alumni you might know would like to share their story or experience with other alumni, please write to us at alumni@cuni.cz. Or perhaps you are interested in conducting a seminar, discussion, or lecture at CU. Help us reach out to new members and grow our ranks.

On behalf of the CU Alumni Club, we wish you all the best for 2023!
Your CU Alumni Club

 

Ombuds since January

Charles University has established the new position of ombuds. This function is held by Kateřina Šámalová, and students and employees of the Charles University can contact her in writing with various problems regarding, for example, inappropriate treatment at the university.

Alumnus who is photographs the ancient world

David Rafael Moulis is a passionate photographer and a graduate of Charles University. His camera eventually led him all the way to Israel.

Honorary doctorate for Professor Bartek

Jiří Bártek is a world-renowned expert in the field of cell biology and cancer research. This most cited Czech scientist was awarded an honorary doctorate by Charles University in 2022.

No more thirst!

The birth of the co-brand beer “πvO” was inspired by the Faculty of Mathematics and Physics and was designed as an irrationally good drink. Order the multipack “SLUŠNÉ” and “PĚKNÉ ČÍSLO” in our e-shop.

Visit the theatre for half price

As a member of the Alumni Club, you can take advantage of a 50% discount on tickets to the Prague City Theatres this year.

International Women in Science day at CU

CU Point together with the CU Equal Opportunities Council invites you to a special event dedicated to women in science.
Registration
here.

 

Foto/Photos: UK, pixabay.com, shutterstock.com.

Odhlásit se můžete tím, že odpovíte na tento e‑mail a do předmětu napíšete ODHLÁSIT. / You can unsubscribe by replying to this email and writing UNSUBSCRIBE in the subject line.

Facebook UK Point