Základy práce na Popelce

Základní tipy a triky

Šipkami nahoru a dolů lze snadno opakovat staré příkazy, připadně je před opětovným spuštěním pozměnit.

Jak zobrazit nápovědu

Máš-li problémy s používáním nějakého programu, zkus napsat "man <jméno programu>". Objeví se manuálové stránky k danému příkazu, ovšem většinou v angličtině. Skoro každý příkaz má spousty možností, jak se chovat, takže cokoli tě napadne, tam najdeš; není to ale někdy nejlehčí čtení.

V manuálových stránkách Tě "mezera" posouvá o stránku dolů, "enter" o jeden řádek dolů, klávesa "u" o stránku nahoru, klávesa "q" ukončuje manuálové stránky.

Podobně jako manuálové stránky (ale hypertextově) funguje "info <jméno programu>".

Čeština

Na Popelce lze úplně normálně používat háčky a čárky. Pokud se místo nich zobrazují jiné znaky, je třeba v PuTTY nastavit font ve skriptu "středoevropský" a překlad znakových sad ISO-8859-2. Také je vhodné do souboru .bashrc ve tvém domovském adresáři na Popelce přidat řádek LANG=cs_CZ. Některé programy pak budou mluvit česky.

Na Popelce se ukládá v jiném kódování, než jaká se používají pod Windows; to ovšem nepoznáš, pokud nepoužíváš scp (nestahuješ si soubory z Popelky nebo na Popelku). Pokud scp pouzíváš, je potřeba na Popelce soubory napřed překódovat pomocí programu cstocs, například cstocs il2 1250 <popelka.txt >win.txt před stažením souboru do Windows nebo cstocs 1250 il2 <win.txt >popelka.txt po stažení souboru na Popelku. Pro převod do kódování Kamenických (pro DOS) použij "kam" místo "1250".

Nejčastejší příkazy na UNIXu

Na Popelce máme operační systém UNIX, takže se některé příkazy trochu liší od příkazů v DOSu. Následuje seznam těch nejběžnějších. Napřed se uvádí příkaz v UNIXu, v závorce jeho příbuzný v DOSu, pak následuje krátký popis.

Úplně u všech příkazů je možné používat takzvanou hvězdičkovou konvenci, to jest hvězdička doplňuje libovolný počet písmen do názvu souboru. Takže například "cat *txt" vypíše najednou obsah všech souborů v aktuálním adresáři, jejichž název končí na "txt"; "rm *blbost*" smaže všechny soubory, jejichž název obsahuje slovo "blbost" na začátku, na konci nebo i uprostřed, například "blbost1.txt" nebo "pekna.blbost.!" Na rozdíl od DOSu tedy hvězdička může zastupovat i tečku a teček může být ve jméně souboru několik.


 

Jak si udělat vlastní WWW stránku

Napiš na carolina@braille.mff.cuni.cz, že si chceš v Carolině udělat WWW stránky. Pokud ještě nemáš účet na Popelce, dostaneš ho. Pak budeš mít ve svém domovském adresáři na Popelce podadresář WWW (velkými písmeny). Cokoli do něj umístíš, bude vidět do celého světa s URL http://carolina.mff.cuni.cz/~loginname, kde loginname je jméno uživatele.

Stránku, která se má objevit na výše uvedeném URL, je třeba umístit do souboru index.html. Všechny stránky se píší ve formátu HTML, k němuž je docela dobrý manuál v angličtině např. zde nebo tady. Přirozeně lze najít návody v češtině, např. tento.

Ještě jeden trik. Pokud se někdo nechce učit jazyk HTML, může se stiskem zpětného lomítka v lynxu přepínat na zdrojový text stránky a tak se dívat, jak jsou udělané cizí stránky, které se mu zalíbily. Pomoci "d" je možné si je stáhnout do souboru a tam pak jen vyměnit text za jiný, zatímco všechny formátovací příkazy, které se v HTML píšou mezi menšítko a většítko, <takhle>, nechat tam kde jsou, ať si dělají, co chtějí.


 

Co je ještě na Popelce

Lynx

Tento program umožnuje prohlížet si WWW stránky. Napíšeš-li například "lynx www.yahoo.com", objeví se před Tebou stránka s odkazy na mnoho jiných, vesměs však anglických stránek. Další odkazy najdeš zde. Pokud nemáš žádné zkušenosti s programem lynx ani s jiným prohlížečem WWW, můžeš získat potřebné znalosti v kurzu Internet.

Pokud jsi zvyklý psát "lynx -show_cursor", tak na Popelce je to úplně zbytečné.

Links

Program links funguje velmi podobně jako lynx. Navic je také český a lze ho ovládat pomocí menu (po stisku "Escape").

SCP - přenášení souboru

Mezi Popelkou a počítačem, u kterého sedíš, můžeš soubory přenášet protokolem SCP, např. programem WinSCP, který je nainstalován na stanicích, popř. ke stažení na http://winscp.vse.cz. Do pole "Host name" napiš "popelka.ms.mff.cuni.cz", do "User name" uživatelské jméno a do "Password" tvé heslo na Popelce. Pak můžeš soubory kopírovat jako ve Windows Commanderu, pravý panel ukazuje soubory na Popelce, levý soubory na počítači, na kterém právě pracuješ.

Nethack

O co jde

Nethack je hra typu Dungeons & Dragons (americké Dračí doupě). Je zdarma a je snadno ovladatelná díky vyhradně znakovému rozhraní. Není to přímo textovka, zobrazuje neustale jakousi mapku sestavenou ze znaků, přesto by však měla být ovladatelná z řádku. Bez znalosti angličtiny si človek moc nezahraje. Na rychlosti hrače nezáleží vůbec, hra je "taktována".

Jak se spouští

Stačí se nalogovat na Popelku a napsat "nethack". Hra se zeptá, zda má vybrat náhodné "povolaní" pro nové vytvořenou postavu, nebo zda si jej chce hrac zvolit. Po vytvoření postavy a kratké legendě ke hře se uz objeví bludiště (resp. jeho zatím prozkoumaná část, tedy počáteční místnost).

Jak se ovládá

Nahoře na obrazovce se často objevují informativní zprávy (v angličtině), většinu obrazovky zabírá momentálně procházené patro bludistě, dole jsou vypsány současné atributy postavy. Tyto atributy není potreba průběžně sledovat, zbytek ano.

Numerickou klávesnici (úplně vpravo na klávesnici) se lze pohybovat všemi osmi směry, otazníkem se vyvolává help. V normálním nastavení se předpokládá, že postava automaticky zvedá všechny předměty, na které stoupne (i bezcenné). To se projeví tak, že se název předmětu zobrazi nahoře na obrazovce, spolu s přiřazeným písmenkem, kterým ho hráč poté označuje v příkazech.

 
 

 
Pošlete Vaše připomínky!
 
Aktualizováno: 03.01. 2006