Na této stránce naleznete malé programy a JAWS skripty, které vám mohou zjednodušit práci s počítačem. Pokud budete mít návrhy na jejich zlepšení nebo mi budete chtít sdělit případné chyby v programech, obracejte se prosím na můj kontaktní e-mail. Věřím že Vám zde nabízené programy budou k užitku a budete s nimi spokojeni.
Michal Ficek

Telefon plug-in

Popis programu

Telefon je plug-in (zásuvný modul) do Microsoft Internet Exploreru. Slouží k rozpoznávání telefonních čísel na webových stránkách www.zlatestranky.cz a www.zlatestranky.sk. K obrázku telefonního čísla je přidán textový popisek, který odečítače obrazovky přečtou.

S programem JAWS můžete například popisek číst klávesami jako běžný text, lze jej označit a zkopírovat do schránky.

Instalace

Telefon plug-in může instalovat pouze administrátor počítače. Pokud se jedná o váš počítač, pravděpodobně budete mít i administrátorská práva. Chcete-li však nainstalovat plug-in například na pracovní stanici v zaměstnání, budete zřejmě muset požádat vašeho správce počítačového vybavení.

Telefon plug-in je určen pro Windows XP a novější, Internet Explorer verze 6 a novější. Na této sestavě byl testován a funguje. Bohužel nemohu zaručit funkci i na starších verzích Windows nebo Exploreru.

Bezpodmínečně je k provozu plug-inu Telefon zapotřebí .NET Framework ve verzi 1.1 nebo 2.0. Verze 3 zatím není podporována.
Pokud .NET Framework nemáte, instalátor Telefonu jej automaticky stáhne z internetu a nainstaluje. Upozornění - to může trvat velmi dlouho, řádově desítky minut až hodinu.

Stažení

Zde je ke stažení instalační soubor plug-inu Telefon v aktuální verzi 1.4.
Novinky oproti verzi 1.3: provedeny úpravy pro čtení čísel i na slovenské verzi zlatých stránek
Novinky oproti verzi 1.2: po změně na Zlatých stránkách jsou čísla čtena opět správně
Novinky oproti verzi 1.1: opravený instalátor kvůli opakujícím se instalacím .NET Framework
Novinky oproti verzi 1.0: telefonní číslo je rozděleno po třech cifrách

Možná rozšíření

Ačkoli v současné době nemám další rozšíření v plánu, nevylučuji na žádost uživatelů Telefon plug-inu přidat další funkce. Momentálně připadají v úvahu:

Pokud byste měli o tato rozšíření zájem, ozvěte se, můžeme se domluvit na jejich implementaci.

JAWS skript pro PC Translator verze 2003 a 2007

Popis skriptu

Na prosbu některých známých, kteří používají PC Translator s odečítačem JAWS jsem naprogramoval jednoduchý skript, který umožňuje následující funkce:

Instalace

Skript vzniknul velmi rychle a nemá vytvořen žádný instalátor. Pokud máte zkušenosti s dodatečným instalováním skriptů, rozbalte obsah archivu do složky se skripty JAWS, například c:\Documents and Settings\All Users\Data aplikací\Freedom Scientific\JAWS\6.20\SETTINGS\CSY\. Soubory WDICT32.jss a WDICT32c.jss bude možná třeba třeba překompilovat. To provedete otevřením souboru v manažeru skriptů a uložením klávesovou zkratkou "ctrl+S".

Skript byl testován na JAWS verze 6.20 a PC Tranlatoru 2003 a 2007. Předpokládaná funkčnost je na JAWS 5.0 a vyšší.

Stažení

Zde je ke stažení ZIP archiv se soubory JAWS skriptu pro PC Translator v aktuální verzi 1.0.

Možná rozšíření

Skript je opravdu velmi jednoduchý a určitě by bylo vhodné jej dopracovat podle následujících bodů:

Minutník

Popis programu

Program Minutník ve své původní podobě vzniknul jako pomůcka pro nevidomé "čtenáře". Ti si například pomocí odečítače nechají před usnutím předčítat knihu, usnou (což je cílem), ale budí je v noci stále čtoucí počítač. Ačkoli existuje několi řešení, jak bez dodatečného programu ukončit čtení po zadaném časovém intervalu, naprogramoval jsem jednoduchou aplikaci s dalšími funkcemi:

Tip: pro přečtení stavového řádku s odečítačem JAWS stiskněte klávesovou zkratku "Insert+PageDown"

Událost, která má nastat po skončení odpočtu, může být jedna z těchto:

Bude-li přehrávaný zvuk dlouhý a vy budete chtít jeho přehrávání přerušit, stiskněte klávesovou zkratku "Alt+K".

Instalace

Minutník není třeba instalovat, jedná se pouze o jediný spustitelný soubor. Soubory se zvuky však musí být ve stejném adresáři a pojmenované zvuk1.wav až zvuk5.wav.

Bezpodmínečně je k provozu programu Minutník zapotřebí .NET Framework ve verzi 1.1 nebo 2.0.
Pokud .NET Framework nemáte, můžete jej stáhnout a nainstalovat z internetu, popřípadě využít automatické stažení a instalaci v instalátoru plug-inu Telefon.

Stažení

Zde je ke stažení spustitelný EXE soubory s aplikací Minutník v aktuální verzi 1.0.

Možná rozšíření

 

 
Pošlete Vaše připomínky!
 
 
Aktualizováno: 20.01. 2015